Co to w ogóle znaczy bezpiecznie się odchudzić? Jakie są podstawowe zasady bezpiecznego odchudzania?
U samej podstawy należy wziąć pod uwagę nasz organizm i jego potrzeby. Na równi z fizycznością naszego ciała, i jego potrzebami, powinniśmy postawić naszą psychikę.
Odpowiedzmy sobie na następujące pytania: Co chcę osiągnąć? W jaki sposób mogę to osiągnąć? Czy znam swoje możliwości?”.
Podstawowymi zasadami bezpiecznego odchudzania powinny być założenia, iż:
• dieta nie może być radykalna
• musi być ustalona z osobą, która wie jak nami pokierować.
Dlatego też należy pamiętać, że zanim zdecydujemy się na wprowadzenie diety w nasze codzienne życie należy skonsultować się z lekarzem / dietetykiem.
Nasz jadłospis powinien być urozmaicony. Najbardziej niebezpieczne są diety, które opierają się na jednym produkcie / grupie produktowej.
Pamiętajmy, ze każdy organizm potrzebuje zarówno potraw pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Neależy tez wziąć pod uwagę to, do czego nasz organizm był do tej pory przyzwyczajony. Jednym z najczęstszych i, chyba, największych błędów „prób” odchudzania jest zastosowanie dla „terapii szokowej” – wprowadzenie z dnia na dzień diety diametralnie różnej od naszych dotychczasowych przyzwyczajeń. Nie wolno nam jednym krokiem radykalnie zmieniać diety. Powinno to odbywać się etapowo i powoli, by organizm zdążył się przyzwyczaić do „nowej rzeczywistości”.
Aby metabolizm organizmu nie zwolnił, średnio raz na dziesięć dni, powinniśmy wprowadzić „dzień oszukany”. To taki dzień, podczas którego jemy wszystko i w dowolnych ilościach. Oczywiście nie chodzi tu o nadrobienie słodyczy za cały ostatni tydzień. Nie! Chodzi dokładnie o dzień „rozważnego” odstępstwa od diety (zarówno jej składników, jak i kaloryczności) . stosowanie takiego tricku pobudzi układ pokarmowy „do działania”.
I chyba najważniejsza zasada zdrowego odchudzania – pamiętaj o sobie. To Ty masz się czuć dobrze. Jeśli wprowadzona dieta spowoduje Twoje złe samopoczucie – na pewno nie będzie skuteczna.