Teraźniejszość, a nasza waga.
Świat, w którym na każdym kroku dostępne są smaczne, ale niezdrowe, Fast foody. Przez telefon możemy zamówić dania naszej ulubionej kuchni, a sklepowe pułki uginają się od gotowych do podgrzania potraw. W erze wszechobecnej technologii, wszystko możemy załatwić bez ruszania z wygodnej kanapy. Na komórkach instalujemy najnowsze gry, więc nie musimy spędzać całego dnia przed komputerowym monitorem. Żyjemy w czasach, gdy praca kojarzy nam się z permanentnym stresem i wyścigiem szczurów.
To wszystko: technologia, możliwości i codzienny stres powodują, że wielu z nas narzeka na zbyt wysoką wagę. Korzystając z „pyszności”, którymi jesteśmy otoczeni na co dzień, tyjemy. Tyjemy, nie zauważając faktu, że za 90 % naszych nadprogramowych kilogramów odpowiadamy my sami. Gdy już zauważymy, że czegoś jest za dużo, ogarnia nas poczucie winy. Do tego dochodzi codzienność epatująca fitnesem i zgrabną sylwetką. Bo bycie fit jest trendy, a „szczupła sylwetka” wszystko ułatwia. Koniec! Decydujemy się zabrać się za siebie.
Dieta, postanowienie zmiany.
Ilu z nas nie robiło noworocznych postanowień o porzuceniu słodyczy i alkoholu, odchudzaniu, czy regularnym odwiedzaniu siłowni? Rozpoczynamy z zapałem. Realizujemy postanowienia, lecz rzeczywistość i czas często sprowadza nas na ziemię. Zaczynamy odpuszczać, luzować założenia, aż w końcu nasze postanowienie poprawy odchodzi w niepamięć.
Dlaczego tak się dzieje? Brak silnej woli ? Czasu? A Może brak planu i nieprzemyślana dieta? Co jest przyczyną braku zadowalających efektów? Wydaje się, że wszystko wymienione po trochu…
Odchudzanie – jak to się je?
Odchudzanie jest długotrwałym procesem. Nie należy spodziewać się spektakularnych efektów w krótkim czasie. Zadaniem odchudzania, diety, jest nie tylko zmniejszenie wagi, ale głownie zmiana naszych nawyków żywieniowych na te zdrowe. Dzięki odpowiedniej diecie zmniejszymy ilości przyjmowanych kalorii, czym doprowadzimy do redukcji tkanki tłuszczowej. Dodatkowo wyrobimy w sobie nawyk „dobrego” jedzenia. Dzięki ćwiczeniom zmienimy tłuszczyk na mięśnie. Całość ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Zmniejszymy ryzyko zachorowania na cukrzycę, przestanie nam dokuczać ból pleców, zmniejszymy ryzyko zawału, wysokiego ciśnienia, obniżymy poziom cholesterolu. Wszystkie te przypadłości występują znacznie rzadziej u osób z prawidłową masą ciała, niż u tych z otyłością lub sporą nadwagą.
Prawidłowe odchudzanie jest procesem skomplikowanym. Aby być skutecznym musi trochę potrwać. Ma też wiele faz, podczas których nasza waga nie zawsze będzie spadała. Czasem się zatrzyma, a czasem nawet wzrośnie. Ale wiedząc to nie możemy się poddać, zrezygnować. Bo efekt końcowy będzie satysfakcjonujący.
Dobre podstawy odchudzania.
Ważne jest to ,by zadać sobie pytanie po co tak naprawdę chcemy się odchudzać. Dla kariery, wyglądu, czy dla własnego zdrowia i siebie samego? Jeśli motywacja jest odpowiednia i mocna efekt musi nadejść. Należy pamiętać, o dwóch rzeczach:
- aby odchudzanie było skuteczne i zdrowe warto jest zasięgnąć porady odpowiedniego lekarza, który ustali najbardziej odpowiednią dla nas dietę, dietę dostosowaną do wzrostu, wieku i stanu zdrowia;
- że bardzo dobrym pomysłem jest połączenie naszej diety z aktywnością fizyczną. Dobra dieta i regularna aktywność to klucz do przemiany w nową/nowego siebie.