Tym razem coś specjalnie dla Was, Aktywni ! Zarówno dla sportowców: tych od yogi czy fitness, stałych bywaczy siłowi, biegaczy… Ale też, tak po prostu, aktywnych na co dzień . Bo przecież wykręcenie codziennie kilkudziesięciu kilometrów przez kuriera na rowerze to też aktywność, choć jakże inna od przerzucania żelastwa.
Diet przeznaczonych / wymyślnych dla osób aktywnych fizycznie i sportowców jest ogromna wręcz ilość. Zazwyczaj dieta ta opiera się w dużej części na spożywaniu produktów mięsnych (czytaj kurczak ;D). Ten fakt, nie musi się obecnie podobać każdemu. A co ze mną, powiadasz – jestem aktywnym, ale bezmięsnym !
Nic prostszego. Aby dieta bardzo rozsądna musimy w niej uwzględnić kilka podstawowych zasad – w ciągu dnia, każdy powinien spożyć pięć lub sześć posiłków.
Czemu sześć, skoro wszędzie jest pięć (?) – a właśnie dlatego że to dieta dla aktywnych, a taka osoba potrzebuje więcej kalorii niż zwykle. Najbardziej odpowiednią dawką energii, która powinna być spożywana przez mężczyzn jest około 2800 kcal, dla kobiet około 2000kcal.
Rozkładając równomiernie posiłki (lepiej zjeść 6 mniejszych, niż 5 posiłków o tej samej kaloryczności całkowitej) rozłożymy w czasie dostawę energii potrzebnej do odpowiedniego funkcjonowania naszego organizmu. Nie pozbawimy swoich mięśni mocy, a przy tej ilości kalorii sama dieta nie jest restrykcyjna (bo przecież spalamy trochę więcej niż średnia…).
Co można spożywać? Wszystko, czyli nie tylko mięso, albo nie tylko warzywa. Wystarczy pamiętać o prawidłowym rozkładzie ilości węglowodanów, białek i tłuszczy. Oraz ciągle o jednej istotnej zasadzie – ograniczamy cukier !
I tak przykładowe potrawy (nie tylko z kurczakiem) to:
- zapiekanka z brązowego ryżu z jabłkami i cynamomem;
- koktajl z jogurtu naturalnego (niekoniecznie 0%, a wręcz przynajmniej 2%) z kawałkami świeżych, najlepiej sezonowych, owoców;
- muesli z płatków owsianych, suszonych i świeżych owoców oraz dodatkiem orzechów (nie gotowce możecie kupić w woreczkach);
- klopsiki wołowe w sosie pomidorowym i makaron (durum lub pełnoziarnisty);
- i na koniec ryba! Na przykład pyszna pieczona polędwica z dorsza, z białym ryżem i surówką z kiszonej kapusty (kiszonki są zdrowe).
I co może być nie tylko kurczak z ryżem? Może! Pamiętaj jednak – ograniczaj cukier. Pomimo tego, że masz większe spalanie, cukier to nic dobrego. W przykładowych daniach powyżej cukier dostarczany jest tylko z owoców. Napoje typu herbata czy kawa (ta najlepiej bez mleka) powinny być również nie słodzone. Jeśli już musisz coś posłodzić użyj ksylitolu czy stewii, zamiast cukru białego.
Oczywiście o tym, że w diecie dla aktywnych zalecamy ograniczenie używek: papierosów, alkoholu, nie musimy przypominać 😉