Zamknij

Odchudzanie24h

dieta keto

Często zastanawiamy się nad tym, co zrobić, aby nasze żywienie było lepiej dopasowane do trybu życia, jaki prowadzimy. Ostatnio dużą popularnością cieszy się dieta ketogeniczna. Na czym polega ten sposób żywienia? Co należy zrobić, aby przejść na ketozę? Dziś porozmawiamy na ten temat i udzielimy Wam wszystkich najbardziej istotnych informacji.

Keto dieta – czym jest?

Dieta ketogeniczna to sposób żywienia, w którym świadomie decydujemy się na maksymalne ograniczenie spożycia węglowodanów w ciągu dnia. Oznacza to, że wśród dostępnej puli kalorii tylko 5 procent z nich jest przeznaczone na węglowodany. W ten sposób w ciągu doby przysługuje nam spożycie węglowodanów na poziomie od 20 do 30 gramów. Pozostałą pulę kalorii przeznaczamy na spożycie białka i tłuszczy. W ten sposób wprowadzamy nasze ciało w stan ketozy. Dlaczego to takie ważne?

Poprzez wprowadzenie keto diety do naszego stylu życia, możemy spodziewać się gospodarowaniem energii pochodzącej z wcześniej zmagazynowanej tkanki tłuszczowej. Nasz organizm pobiera energię na dwa sposoby. Kiedy nie mamy dostępu do glikogenu mięśniowego i wątrobowego, powstają ciała ketonowe, które pozwalają na korzystanie z energii z wcześniej zmagazynowanych rezerw tłuszczu.

Jakie są największe zalety diety ketogenicznej?

Do największych zalet diety ketogenicznej należy szybką redukcją tkanki tłuszczowej bez obaw o pojawienie się efektu jojo. W trakcie keto diety możemy zaobserwować również lepszą regenerację naszego organizmu. Nie bez powodu ketoza jest polecana dla osób, które wykonują pracę biurową. Fakt ten wynika ze zwiększenia zdolności kognitywnych przez wprowadzenie naszego organizmu w ketozę, uzyskanie wyższego poziomu koncentracji i poprawę pamięci.

Czy ketoza jest bezpieczna dla naszego organizmu?

Choć temat ketozy wciąż w świecie fitness pozostaje bardzo kontrowersyjny, w rzeczywistości ketoza jest bezpiecznym rozwiązaniem dla człowieka. W pierwszej kolejności została stosowana jako sposób na zredukowanie objawów padaczki. Z czasem przeprowadzone badania naukowe potwierdziły, że jej zastosowanie może pomóc w trakcie radzenia sobie z cukrzycą typu II, otyłością, a nawet zredukować stany depresyjne.