NIE PAL, NIE PIJ, NIE ZAZYWAJ NARKOTYKÓW. Od najmłodszych lat jesteśmy bombardowani tymi hasłami, które mają nas uświadomić o szkodliwości używek. Ale jak naprawdę wpływają one na nasze ciała i naszą wagę? Okazuje się, że uzależnienia mają zarówno negatywne skutki społeczne, jak i fizyczne. Palenie papierosów prowadzi do uszkodzenia płuc i serca, a także może prowadzić do rozwoju raka. Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach może powodować problemy z wątrobą i sercem, a także prowadzić do otyłości. Natomiast zażywanie narkotyków może prowadzić do poważnych uszkodzeń mózgu i układu nerwowego, a także powodować uzależnienie i problemy z relacjami społecznymi. Dlatego ważne jest, abyśmy zdawali sobie sprawę z tych zagrożeń i podejmowali odpowiednie środki ostrożności, aby chronić nasze zdrowie i dobrostan.
Alkohol
Uzależnienie od alkoholu, czyli alkoholizm, niesie ze sobą negatywne skutki dla całego organizmu. Począwszy od wpływu na organy wewnętrzne, na ich zaburzone działanie, aż po oddziaływanie na pracę mózgu i świadomość osoby pijącej, a kończąc na wpływie na masę ciała, która w przypadku alkoholizmu może przybierać różne formy. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj alkoholu jest najczęściej spożywany. Jeśli alkoholizm opiera się na piciu piwa, to ze względu na jego skład osoba go nadużywająca będzie tyła. Zawarte w nim składniki działają pobudzająco na apetyt, co powoduje większe spożycie pokarmów. Czasami jednak nawet bez zwiększenia ilości spożywanych posiłków, waga osoby uzależnionej wzrasta. Dzieje się tak dlatego, że piwo jest napojem kalorycznym i spożywane w dużych ilościach prowadzi do przyrostu masy ciała. Jeśli w przypadku choroby alkoholowej dominuje spożywanie trunków białych, takich jak wódka i jej pochodne, osoba uzależniona zazwyczaj chudnie, niszcząc swoje ciało zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Wraz z upływem czasu skóra staje się szara i nieatrakcyjna, a oczy tracą blask.
Papierosy
Osoby uzależnione od palenia papierosów z reguły nie odczuwają wyraźnego wpływu swojego nałogu na wagę. Palenie powoduje zmniejszenie apetytu i spożywanie mniejszych ilości jedzenia, ale jest to mało zauważalne w życiu codziennym. Gorzej jest, jeśli zdecydujemy się rzucić ten nieprzyjemny nawyk – wtedy pojawiają się trudności. Uzależnienie organizmu od nikotyny to jedno, a drugie to tak zwana choroba rąk. Zazwyczaj, kiedy nudzimy się lub w sytuacjach stresowych sięgamy po papierosa. Kiedy rzucamy palenie, papieros i odruch sięgania po niego zamieniamy na niezdrowe przekąski czy napoje. W wyniku tego, waga zaczyna rosnąć i może prowadzić do przybrania nawet kilkunastu kilogramów w ciągu zaledwie kilku miesięcy.
Narkotyki
Największy wpływ na organizm, zagrażający nawet życiu, można zaobserwować u narkomana. Osoba zażywająca narkotyki drastycznie traci na wadze – po zażyciu amfetaminy nawet do 20 kilogramów w ciągu czterech tygodni. Dzieje się tak dlatego, że zawarte w narkotykach związki hamują jakąkolwiek potrzebę jedzenia czy spożywania napojów, przez co narkoman przestaje jeść. Narkotyki mają negatywny wpływ na cały organizm, na każdy narząd wewnętrzny, na mózg i na wygląd zewnętrzny. Powodują wiele schorzeń i przyczyniają się do problemów psychicznych oraz społecznych. Co ciekawe, w niektórych suplementach diety zakazanych do sprzedaży w Polsce można odnaleźć pochodne amfetaminy w składzie.
Ze względu na obecność tego składnika uzależniającego oraz traktowanie całego suplementu jako zwykłego narkotyku, sprzedaż kilku suplementów jest nielegalna w całej Europie. Niestety, dzięki łatwemu dostępowi do Internetu, można zamówić te specyfiki zza granicy za pośrednictwem stron internetowych dotyczących odchudzania. Najbardziej zastanawiający jest fakt, iż suplementy tego typu są szeroko znane i chwalone za swoje działanie odchudzające. Za to bardzo niewielu wspomina o szkodliwym wpływie na życie i zdrowie osób przyjmujących te tabletki. pamiętaj by być ostrożnym – odchudzanie nie może wpływać szkodliwie na nasz organizm.