Zdarza się, że wchodzimy do sklepu z ułożoną listą zakupów, mając na celu zrealizowanie jej w całości. Zdarzają się również sytuacje, kiedy wchodzimy do sklepu bez żadnego planu zakupowego. Kuszeni przez sklepowe promocje, dobrze działającą reklamę i przyciągający asortyment, wychodzimy ze sklepu z kilkoma reklamówkami jedzenia, ubożsi o kilkadziesiąt złotych, ale tak naprawdę bez niczego konkretnego do zjedzenia.
Batony, chipsy, słodkie napoje czy gotowe potrawy, które wystarczy chwilę podgrzać i można jeść, nie zastąpią racjonalnego, zdrowego posiłku, który codziennie musimy dostarczać swojemu organizmowi. „Śmieciowe jedzenie”, jakim określa się taki rodzaj pożywienia, mimo często dobrego smaku, nie dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych składników mineralnych. Zamiast tego, zastępuje je zbyt wysoką dawką węglowodanów, złych tłuszczów i cukru.
Planując zakupy, jeśli zależy nam na zdrowym trybie życia, nie powinniśmy kierować się ceną, lecz jakością produktu. Nie wszystko, co jest bardzo tanie, jest zdrowe dla naszego organizmu – zazwyczaj jest wręcz przeciwnie. Chcąc zaoszczędzić, narażamy nasz układ trawienny na wzmożoną pracę lub ból żołądka.
Zwracajmy uwagę na etykiety. Tam znajdziemy informacje o terminie przydatności oraz składzie każdego produktu. Niewłaściwa żywność może spowodować niestrawność lub zatrucie pokarmowe, które mogą skończyć się nawet wizytą w szpitalu. Na większości produktów widnieją etykiety, na których podana jest właśnie data ważności oraz cały skład produktu. Im bardziej rzucająca się w oczy etykieta, tym większa zawartość złych składników do ukrycia. Dobrze opracowany chwyt marketingowy, który ma maskować „niewygodne” składniki, a tych jest mnóstwo w większości produktów. Im większa lista zawartości danego towaru, tym większe prawdopodobieństwo, że odnajdziemy w nim dużą ilość sztucznych składników. Warto domyślić się, że im więcej napisów typu przeciwutleniacz, sorbinian potasu, mleko w proszku, barwniki – tym mniej naturalny jest produkt.
Jeśli chcemy konsekwentnie prowadzić ekologiczny styl życia, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na CERTYFIKAT ekologiczny, który potwierdza pochodzenie danego produktu. Bez tego ważnego dokumentu, nawet najładniej wyglądające warzywa, owoce czy inne regionalne produkty nie mogą być uznane za spełniające wymogi ekologiczne. Dlatego warto być świadomym konsumentem i dokładnie czytać etykiety, aby mieć pewność, że nasze zakupy rzeczywiście pochodzą z ekologicznych upraw. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że nasze wybory nie tylko wpływają na nasze zdrowie, ale także na zdrowie naszej planety. Zdecydowanie warto inwestować w produkty certyfikowane, które gwarantują nam, że zostały wytworzone z poszanowaniem środowiska naturalnego i zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Przywiązanie do certyfikatów ekologicznych jest jednym z kluczowych kroków, które możemy podjąć, aby chronić nasze środowisko i przyczynić się do budowania bardziej zrównoważonej przyszłości.
Należy pamiętać, że umiejętność robienia zdrowych zakupów musi być wyuczone. Nikt nie rodzi się doskonałym klientem, a na wszystko potrzeba czasu. Jednak czas, który poświęcimy na sprawdzanie etykiet i składu produktów, przyniesie korzyści nie tylko naszemu zdrowiu, ale także naszym najbliższym, zwłaszcza dzieciom, dla których zdrowe jedzenie ma ogromne znaczenie.